W 2020 roku mieszkania w Warszawie znowu drożały

Znamy już większość danych za 2020 rok, a zatem czas podsumować jak w tym wyjątkowo trudnym -dla wielu właścicieli i inwestorów – czasie kształtował się warszawski rynek nieruchomości mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę zarówno dane dotyczące cen transakcyjnych jak i ofertowych należy stwierdzić, iż generalnie ceny sprzedaży stołecznych nieruchomości po raz kolejny wzrosły[1]. Jedynie w momencie wybuchu pandemii i w początkowym okresie niepewności (marzec-czerwiec 2020) nastąpiła chwilowa stagnacja lub krótkotrwałe spadki.

Analizujemy uśrednione dane z poszczególnych kwartałów, a przede wszystkim dane w ujęciu rok do roku, ograniczając się do najbardziej miarodajnych wskaźników, czyli cen transakcyjnych, które często znacznie różniły się od pierwotnej oferty sprzedających.

Zgodnie z danymi zawartymi w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych tworzonej przez pośredników i deweloperów z udziałem oddziałów okręgowych NBP[2], średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w Warszawie w IV kwartale 2019r. wynosiła 9.476 złotych za 1m2 i rosła przez rok 2020, z wyłączeniem spadku o niecałe 5% w drugim kwartale (kwiecień-czerwiec, gdy wprowadzono pierwszy lockdown), finalnie osiągając jednakże poziom aż 10.261 złotych za 1m2 w ostatnim kwartale roku 2020. Jak łatwo obliczyć wzrost rok do roku, mimo trwającej epidemii COVID-19, kształtował się na poziomie 8,3%. Natomiast w odniesieniu do rynku wtórnego wartości te kształtowały się odpowiednio na poziomie 9.810 złotych za IV kwartał 2019r. i 10.072 złotych w IV kwartale roku 2020. Oznacza to wzrost na poziomie 2,7% w skali roku. Co ciekawe, w żadnym z kwartałów minionego roku, na rynku wtórnym średnie wartości nie spadały.

Na uwagę zasługuje natomiast fakt, iż dane dotyczące trendów cenowych mieszkań i apartamentów w Warszawie różnią się w zależności od powierzchni sprzedanego lokalu. Przykładowo, w pierwszym kwartale 2020 r. najwyższe ceny transakcyjne osiągały lokale o powierzchni do 40 m2 – średnie ceny to 10.295 złotych za 1 m2  najmniejszych z nich. Ze znacznie niższymi wartościami mieliśmy do czynienia przy lokalach o powierzchni od 40m2 do 80m2 – średnie ceny na poziomie od 9.093 złotych do 9.322 złotych. Najdroższe były największe apartamenty tj. lokale ponad stumetrowe, które w pierwszym kwartale roku 2020 osiągnęły średnią za metr z poziomu najmniejszych kawalerek. Jednakże ceny apartamentów rosły znacznie szybciej niż małych metraży, aby pod koniec roku przekroczyć granicę 12.000 złotych za 1m2.

Biorąc pod uwagę obecny poziom stóp procentowych, co przekłada się na marginalne oprocentowanie środków zdeponowanych w bankach jak i długoterminowych papierów dłużnych (obligacje), niechęć wielu inwestorów do inwestowania w instrumenty związane ze zwiększonym poziomem ryzyka (akcje, warranty, opcje), możemy stwierdzić, iż nieruchomości po praz kolejny okazały się stabilną lokatą kapitału.

[1] Bazujemy na danych liczbowych udostępnionych w publikacji: Raport o cenach nieruchomości „Pulsu Biznesu”, Bankier.pl i Cenatorium; analizach serwisu Domiporta, bazie BarN oraz własnych doświadczeniach z rynku.

[2] Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN – NBP.